טלפקס': 02-5334224 :TeleFax |  נייד 1:   050-7561788  :Cell 1  |  נייד 2:     058-7561788  :Cell 2  |  דוא"ל: E-mail: lior@afss.co.il
ל.נ.י. - ​דף הבית
הצלחות מקצועיות

בדפים הבאים תוכלו לקרוא מעט על הצלחותינו עד כאן. ניתן ללמוד מהן כי שימוש במומחה נגדי, אפילו לצורך ייעוץ, יכול לשנות את תמונת המצב מבחינת הנאשם. מומחה נגדי, הבוחן את הראיות מנקודת מבטו של הנאשם, יכול להפריך או להחליש את ראיות התביעה מצד אחד ולהוכיח את טענות הנאשם מצד שני.
   ככל שיצטברו עוד הצלחות, הן יפורסמו בדפים אלה בהמשך. לקבלת פרטים מלאים של התיקים (מספר הליך, בימ"ש וכד'), יש לפנות למנהל האתר.

1. הצלחה בתביעת נזיקין נגד המדינה - באירוע בו נפגעה ילדה מקליע בקליבר 5.56X45 מ"מ (קליבר צבאי), הוגשה תביעה נגד המדינה, שדחתה אותה על הסף. בחוות הדעת, שניתנה ע"י מומחה הנשק ליאור נדיבי, נקבעו העובדות הבאות:
א. הקליע המדובר נמצא אך ורק ברשות המדינה וזרועות הבטחון ולכן היא נושאת באחריות לכל נזק שנגרם מקליע כזה.
ב. בחישוב מסלול ירי אפשרי, ע"פ מאפייני הקליע, סוג נשק אפשרי ומאפייני הפציעה, נמצא כי בטווח המחושב יש בסיס צבאי,     שייתכן וממנו נורה הקליע.
בהכרעת הדין, קיבלו השופטים את התביעה וחייבו את המדינה לתת פיצויים לילדה.

2. חקירת זירת ירי - באירוע, בו הואשם מתנדב של המשמר האזרחי בירי לעבר רכב ופציעת ילד שישב בתוכו, נבדקו המוצגים והתצלומים שנעשו בידי חוקרי המשטרה. הבדיקה העלתה ממצא שהחוקרים לא "עלו" עליו ושהצביע על מעורבות של יורה אחר בפציעת הילד. הנאשם, שתחילה נידון לעונש מאסר בפועל, ערער לערכאה גבוהה יותר, שם הומר עונשו בעבודות שירות.

3. שחרור ממעצר עד תום ההליכים - בשני מקרים נפרדים, של חשודים שיוצגו ע"י הסנגוריה הציבורית, הם שוחררו ממעצר עד תום ההליכים, בזכות ניתוח של הזירה שהראה סתירה בין הממצאים לבין האישומים שהועלו כנגד החשודים במקרים.

4. זיכוי מאשמת הריגה - חייל הואשם בהריגת פלסטיני, בכך שירה לעבר חבורת מפגינים שאחד מהם נראה נופל. ניתנה חוות דעת עקרונית בה נכתב, בין היתר, שללא חוות דעת רפואית על מהות הפגיעה וללא השוואה בליסטית, בין קליע מהגופה לבין נשקו של הנאשם, אי אפשר להוכיח כי הפלסטיני שנפל מת מירייה ואי אפשר להוכיח קשר לחייל היורה. כאמור, החייל זוכה מאשמת הריגה.

5. הפחתת סעיפי אישום ועונש - באירוע בו הואשם אדם בניסיון לרצח, באמצעות ירי מאקדח לעבר רכב, הוכח שטכנאי הזיהוי, שבדק את הזירה, התרשל בתפקידו בכך שלא בדק חורי ירי, עם הערכות המתאימות, ולא טרח לחפש אחר קליעים. התרשלות זאת, יחד עם פרטים נוספים, הביאה לכך ש"נותק" הקשר בין החשוד לבין הזירה. בזכות חוו"ד מומחה, שנכתבה בנדון, ובזכות עדותו של המומחה ליאור נדיבי, בוטלו סעיפי האישום של ניסיון לרצח וגרימת נזק לרכב. עקב כך לא הופעלו נגד הנאשם עונשי מאסר ע"ת, שעמדו כנגדו. בעסקת טיעון נגזרו עליו שתי שנות מאסר בלבד, בגין אישומים אחרים בתיק.
בעקבות חוות דעתו של ליאור נדיבי, הוציא ראש מע' סימנים וחומרים של מז"פ הוראה לכל דרגי השטח של מז"פ ובה ריענון ההנחיות לטיפול בזירות ירי.

6. שינוי אישום מהריגה להריגה ברשלנות - באירוע בו הואשם מאבטח בהריגה, בכך שפלט כדור מאקדח והרג את חברו, הוכח לבית המשפט, באמצעות חוו"ד של המומחה ליאור נדיבי, כי מומחה הנשק של המשטרה הסתיר ראיות ועובדות שיכלו לתרום לטענות ההגנה של הנאשם.
בזכות חוות הדעת הוכח, בין היתר, שמדובר באקדח במצב תחזוקתי גרוע, שיכול היה להביא למצב של פליטת כדור בלתי רצונית. עקב כך נחתמה עסקת טיעון, עם סעיף אשמה מופחת של הריגה ברשלנות, שגרר עונש מוקטן בהתאם.

7. זיכוי מאשמת אחזקת סם - בתיק בו הואשם אדם באחזקת סם ברכבו, הוכח כי המשטרה התרשלה בכך שלא תיעדה את הסם באריזתו המקורית וכי לא מיצתה את האמצעים הדרושים להוכחת אשמתו/חפותו. ניסוי שנערך, הראה שאילו המשטרה הייתה ממלאה את חובתה, ניתן היה למצוא ראיות חותכות, לכאן או לכאן.
בעקבות הניסוי, חוות דעת מומחים שנכתבו בנדון ועדויות המומחים בבימ"ש, הנאשם זוכה לחלוטין.

8. זיכוי מאשמת סיכון חיים בנתיב תחבורה - בתיק פ  005010/06 של בימ"ש מחוזי חיפה זוכה הנאשם מאשמת השלכת מוט ברזל לעבר מכונית. הוא הואשם כי השליך מוט ברזל לעבר רכב וזה חדר דרך חלון הנהג, פגע ברגלו והמשיך לעבר הנוסעת. הנהג והנוסעת (אשתו) טענו כי זיהו את המשליך.
חוות דעת מומחה הוכיחה שלא היה קו השלכה אפשרי, כפי שטענו המתלוננים בתיק, כי למתלוננים לא היה קו ראיה מספיק לזיהוי הנאשם, כי הזירה טופלה ברשלנות וכי מוצגים שהגיעו למז"פ, לא נבדקו. בעקבות כל הממצאים הנ"ל זוכה הנאשם.

9. זיכוי מאשמת הריגה, שי דרומי - חוות דעת מומחה, שהגיש מר ליאור נדיבי, הוכיחה את טענתו של שי דרומי להגנה עצמית והוכיחה כי הנפגעים באירוע נפגעו עקב ירי לא מכוון. בכך הוסיפה חוות הדעת נדבך חשוב בדרך לזיכויו מאשמת רצח או הריגה.

10. הצלחה בתביעה אזרחית נגד חב' ביטוח - בתיק ת"א 30397/08, שהתנהל בבימ"ש השלום ב-ת"א, הוגשה תביעה כנגד חברת ביטוח, שסירבה לשלם דמי ביטוח חיים בטענה שהמבוטח התאבד. בבדיקת מסמכי החקירה ומתוך עיון בראיות, עלה שיש חשד כבד למעורבות צד שני במוות. מעורבות זאת לא נחקרה ע"י המשטרה. הממצאים שהועלו בחוות דעת מומחה של ליאור נדיבי, סייעו להגעה לעסקת פשרה, במסגרתה שולם סכום כסף נכבד למשפחת המבוטח.

11. הפחתת אישום לקטין, מהריגה להריגה ברשלנות - בתיק בו קטין שיחק בנשק, פלט ירייה והרג את חברו, האשימה אותו התביעה כי הוא כיוון את הנשק אל חברו ולכן הוא הואשם בסעיף של הריגה, שהעונש עליו הוא 20 שנה. בדיקה וניתוח של הזירה, שבוצעו ע"י המומחה ליאור נדיבי, הוכיחו כי בזמן הירי גבו של הקטין היה מופנה אל חברו והוא לא הרגיש בו עד שהוא חצה את מסלול הקליע בדיוק ברגע הירי. הראיות שהוצגו לנציגי התביעה שכנעו אותם כי הירי לא היה מכוון ולכן הם הפחיתו את סעיף האישום להריגה ברשלנות שהעונש עליו הוא שלוש שנים בלבד!

12. הגעה לפשרה בתביעת נזיקין אזרחית - אדם שנפצע תבע חנות, שמכרה בין היתר ציוד דיג, ואת חברת הביטוח שלה ע"ס מיליוני שקלים. פציעתו נבעה מחלק ש"עף" מתוך רובה דייג תת-מימי, אותו ניסה לתפעל לאחר שהתגלתה בו תקלה. בחינת המקרה, שבוצעה ע"י המומחה ליאור נדיבי, הראתה שככל הנראה הייתה לתובע רשלנות תורמת לפציעתו. לאור זאת, הגיעו התובע והנתבעים לפשרה על סכום נמוך בהרבה מזה שנתבע לראשונה. גם קיצור ההליכים המשפטיים, הביא לחיסכון של זמן, כסף ומשאבים לכל הצדדים.

13. הפחתת סעיפי אישום באישומי נשק - בתיק בו הואשם אדם בייבוא, סחר ואחזקת כלי נשק (ברבים), הביאו ייעוץ והנחייה של המומחה ליאור נדיבי למחיקת סעיפי הייבוא והסחר ונשאר סעיף אחזקה לגבי נשק אחד בלבד. גם לגבי "נשק" זה, עוה"ד מסר שהעונש יהיה מופחת בהרבה מהעונש המרבי הכתוב בחוק.

14. זיכוי מאשמת סיוע לרצח - בתיק תפ"ח 9033-11-10, של בימ"ש מחוזי באר שבע, בו הואשם אדם בסיוע לרצח, החזקת נשק, נשיאת נשק ושיבוש הליכי משפט וזאת בעקבות הודאת הנאשם המרכזי ברצח, הוכח, באמצעות ניתוח זירה, ממצאים שנאספו בה ודו"ח נתיחה, כי הנאשם המרכזי משקר!
בעקבות זאת הורשע האדם באחזקת נשק בלבד ונידון לשנה וחצי מאסר בלבד!

15. זיכוי מוחלט וחזרה מכל האישומים - בתיק בו הואשם אדם בניסיון לרצח ע"י ירי לעבר רכב, חזרה בה הפרקליטות מכל האישומים והאדם זוכה זיכוי מוחלט. הסיבה הייתה חקירה לקויה ורשלנית של הזירה. כך למשל, מה שנחשב תחילה כנתז של קליע, הוכח כניפוץ של חזיז!

16. ביטול הרשעת קטין מאחזקת נשק -  בתיק בו הואשם קטין באחזקת נשק ובייצור נשק מאולתר, כתב קצין משטרה "תעודת קצין בדבר היות חפץ נשק" ובו ציין מספר חלקים ש"יכולים" להיות נשק מאולתר. כמו כן תוארו שם תרמילים וקליעים כ"תחמושת לנשק". בחוות דעת מומחה, שנכתבה ע"י ליאור נדיבי, הוכחו העובדות הבאות:
א. החלקים שיוחסו לנשק המאולתר לא עונים להגדרת החוק ל"נשק" היות שלא ניתן לבצע בהם ירי ולא הוכחה קטלניות של    תחמושת שאולי הייתה יכולה להיירות ממנו.
ב. לגבי ה"תחמושת", הוכח שמדובר בתרמילים נקורים ובקליעים מפורקים, שחלקם נוקבו כהכנה להפיכתם לשרשרת?!
הקטין הורשע בבית משפט לנוער, אך בערעור, שהוגש לבימ"ש מחוזי, התקבלו טענות ההגנה וההרשעה בוטלה! מדובר במקרה בו קצין המשטרה חרג בהרבה מסמכותו, ע"פ סעיף 144 לחוק העונשין, ומהכוונה העומדת מאחורי "תעודת קצין".

17. הסדר טיעון מקל בתיק ניסיון לרצח כפול – בתיק זה בוצע ניתוח של חוות דעת מומחי המשטרה וניתן לסניגור ייעוץ, כולל רשימת שאלות ותשובות, כיצד לתקוף אותן. החשוד נידון ל-6 שנות מאסר בלבד, ששלוש מתוכן הופעלו נגדו בגין מאסרים מותנים קודמים.

18. הסדר טיעון בתיק ייבוא/סחר סמים – בתיק זה הואשם אדם בייבוא למעלה מ-30 ק"ג של קוקאין והרואין. לגבי אחד מהמוצגים, של עקבת נעל בחול, הוכח כי נדגמה בניגוד לנהלי העבודה של מז"פ ובין היתר לא נמדדה ולא הועתקה ע"י יציקת גבס!
בזכות הייעוץ לסניגור, שהצביע על חולשת הראייה, הנאשם קיבל 6 שנות מאסר במקום 10 שנים לפחות, להן ציפה עקב כמויות הסמים.

19. זיכוי מאשמת החזקת כלי פריצה - בתיק זה הואשם אדם בהחזקת כלי פריצה, לאחר שבביתו נמצא מכשיר ייעודי לפתיחת מנעולים. למרות זאת, נמצא כי חסרים חלקים חשובים לשימוש מלא במכשיר ומומחה המשטרה, שכתב חוות דעת בנושא, לא ידע לענות על השאלות שהסניגורית הונחתה לשאול. מדובר בתיק של ייעוץ בלבד לסניגורית ציבורית.

20. מקום להצלחות הבאות!